Przejdź do menu Przejdź do treści

Digital Detox’2 – okolice mapy

Digital Detox’2 – okolice mapy

wernisaż w czwartek 1.12.2022 r. o godz. 18.00 w Galerii Podbrzezie ul. Podbrzezie 3

Wystawa zorganizowana w ramach współpracy pomiędzy:

Wydziałem Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie

oraz Wydziału Sztuki Uniwersytetu Opolskiego.

Kurator: Adam Panasiewicz
Identyfikacja i koncepcja wystawiennicza: Przemysław Paliwoda

Artyści:
Kornel Janczy
Przemysław Paliwoda
Adam Panasiewicz – naN group
Alicja Panasiewicz – naN group
Jakub Pierzchała
Agnieszka Łukaszewska
Mateusz Domeradzki
Magdalena Hlawacz
Michał Krawiec
Bartosz Posacki
Paulina Ptaszyńska

W drugiej odsłonie Digital Detox zaproszeni artyści pochylą się nad interpretacją mapy jako kulturowego fenomenu w kształtowaniu granic reprezentacji, ale również chciałbym, aby odpowiedzieli na zarysowujące się pytanie: – czy obecnie, mapa ma znaczenie względem terytorium? jako jego symulacja, odwzorowanie, – czy też, mapy odwzorowują terytoria zanikające nie mające odniesienia do naszej Rzeczywistości.

W alegorycznej narracji Baudrillarda znika terytorium, pozostaje tylko mapa – jego symulacja, która w ostateczności też niknie, atrofia terytorium powoduje zanik mapy w kontekście tradycyjnym, pozostaje cyfrowe okno do opowieści o symulowanym Świecie za pośrednictwem mediów. Współczesne oblicze mapy – interfejs ułatwia nawigację, jednak nie sposób jej dotknąć, ukrywa swoją materię na kartach zero – jedynkowych znaków albo w pamięci komputera, jest symulacją symulacji.

Mapa może być wszystkim, planem, topografią, palimpsestem, panopticum, wyobraźnią, a nawet diagramem życia. Może spełniać wielorakie role i funkcje, może być manifestem, diagnozą
społeczną, a nawet wyrazem niezadowolenia neoliberalnym ładem.

Zapraszam artystki i artystów do kreatywnego odkrywania mapy, która mieści się w układzie sprzężonym z mediami, ale może istnieć również, jako samoistny fantazmat. Może warto porównać mapę jako standardowy system odwzorowań kartograficznych znaczeń z czymś, co wymyka się jej definicji o wymiarze kłącza z rozrośniętą strefą signifié.

Wystawa czynna do 3.01.2023 r. w dni powszednie w godz. 10-16.00 oraz po umówieniu przez fanpage Galerii Podbrzezie.