Natalia Kopytko: Nie szukaj mnie tam, gdzie się schowałam

• Zapraszamy na wystawę

Natalii Kopytko „Nie szukaj mnie tam, gdzie się schowałam”

13.02-27.03.2022

kuratorka: Zofia Małysa-Janczy

Niedziela 13.02, godz. 12:30 – wernisaż i spacer po wystawie godz. 16:00 – romantyczne oprowadzanie po wystawie / z okazji Walentynek

W programie towarzyszącym m.in.: – Sobota 5.03, godz. 14:00 – spacer z Natalią Kopytko po Łysej Górze, zwiedzanie wystawy „Skarby Łysej Góry” / zbiórka przy dawnym Technikum Ceramicznym, wstęp wolny (czas trwania ok. 2h, dojazd we własnym zakresie) – Niedziela 6.03, godz. 12:30 – Opowieść Natalii Kopytko o Łysej Górze i oprowadzanie po wystawie / BWA Pałacyk Strzelecki, wstęp w cenie biletu na wystawę / z okazji Dnia Kobiet

(…) Spomiędzy łysogórskich tui, zasadzonych wzdłuż codziennie przemierzanych ścieżek, Natalia Kopytko wyciąga wspomnienia z czasów dzieciństwa. Bieganie i ukrywanie się wśród gęstych zarośli, a także wyobrażanie sobie mieszkających wewnątrz istot, to ważkie komponenty ówczesnego uniwersum artystki, eksplorowanego w ramach praktykowanej przez nią „archeologii dzieciństwa”. Wbrew powszechnym tendencjom do dewaluowania tui jako elementu hurtowo i bezrefleksyjnie pojawiającego się w rodzimym pejzażu, Natalia Kopytko pragnie przywrócić roślinom ich majestat i tajemniczość, na nowo wciągając je w pełen zależności sekretny mikrokosmos ogrodu. Zaprezentowane na wystawie ceramiczne obiekty, wytwarzane zgodnie z lokalną tradycją wypalania gliny, przybierają rozmaite, niemożliwe do jednoznacznego zidentyfikowania kształty. Od kłączowo oplatających przestrzeń korzeni-kości, przez nasycone kolorem formy, wyrastające z podłoża niczym płomieniste wspomnienia, aż po reliefowe kompozycje inspirowane znakami topograficznymi i dziecięcymi rebusami dotyczącymi „spraw sercowych”. (…)

Więcej o wystawie: