’𝐍𝐚 𝐦𝐲𝐜𝐡 𝐨𝐜𝐳𝐚𝐜𝐡 𝐨𝐠𝐫𝐨𝐦𝐧𝐢𝐞𝐣𝐞 𝐩𝐫𝐳𝐲𝐩𝐚𝐝𝐞𝐤’, Izabela Łęska zaprasza na finisaż

26 LISTOPADA 2021 o godz. 18:00, ARTzona, osiedle Górali 4, Nowa Huta, Kraków

Realizacja składa się z 9 opowiadań (czyli nowych form literackich jakimi są przypadki obiektywne) prezentowanymi w formie słuchowiska w towarzystwie instalacji, obiektów i dokumentacji działań. Większość realizacji powstaje we współpracy z zaproszonymi twórcami lub jednostkami wykazującymi twórczy potencjał w oparciu o ideę dialogu, kolektywności i wielogłosu. Działania odbywają się wokół przeróżnych czynności i przejawiają się pod postacią aktów, performensów, działań o charakterze happeningowym oraz interwencji, a także obiektów będących wynikiem kolektywnych wysiłków i decyzji. Staram się przy tym by dochodziło do zgodności podświadomych fluidów kreatora, który wchodzi z daną sytuacją w wyjątkową interakcję, czerpiąc przy tym z koncepcji rumuńskiego surrealisty Gherasim’a Luca, który opracował o.o.o., czyli obiekty obiektywnie ofiarowane.

Wystawa jest zwieńczeniem projektu doktorskiego, który uzyskał wsparcie finansowe Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie oraz Funduszu Promocji Twórczości ZAiKS.

Finisaż wystawy odbędzie się w Galerii Artzona w Krakowie w piątek 26.11 o 18:00, osiedle Górali 4.

Izabela Łęska ur. 1989, interdyscyplinarna artystka wizualna, interesuje ją narracyjność, powtarzalność, hipoteza Sapira-Whorfa (prawo relatywizmu językowego) oraz przypadek obiektywny André Bretona. Absolwentka grafiki warsztatowej na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach (dyplom z wyróżnieniem w 2013) oraz studiów doktoranckich na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Studiowała również w École Supérieure d’Art de Clermont Metropole (Clermont-Ferrand, Francja). Brała udział w wielu projektach i wystawach w kraju i za granicą (Na końcu spojrzenia, Miejsce Projektów Zachęty / imMoblized, Paryż / Jeune Création Européenne, Paryż). Rezydentka Institut für Alles Mögliche w Berlinie oraz Centre Culturel Le Beffroi w Paryżu. Zajmuje się grafiką, obiektami oraz tekstem. Jej pracownia znajduje się na historycznym osiedlu modernistycznych domków projektu Andrzeja Iwanickiego na Ustrzyckiej 9, w warszawskich Włochach. Mieszka, wykłada i pracuje w Warszawie.