Przejdź do menu Przejdź do treści

Graficzki

Galeria r_z

ZPAP, Rzeszów

20.10.-11.11.2020

Artystki:

Marta Bożyk, Marlena Biczak, Edyta Stajniak, Agnieszka Dutka, Halina Cader-Pawłowska, Agnieszka Dobosz, Anna Sadowska, Anna Juszczak, Dominika Bobulska, Ewelina Małysa, Joanna Janowska-Augustyn, Magdalena Uchman, Bogna Sroka-Mucha, Monika Wanyura-Kurosad, Małgorzata Stachurska, Kamila Bednarska, Joanna Stawowy, Małgorzata ET BER Warlikowska, Marta Pogorzelec, Małgorzata Malwina Niespodziewana

Kuratorka: Małgorzata Malwina Niespodziewana
(w ramach autorskiego projektu Grafika. Kontynuacja oraz projektu badawczego Wobec artystek. Teorie, zasoby i praktyka)

Wystawa pod patronatem honorowym SMTG w Krakowie

Organizatorzy: Wydział Sztuki – Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie, Galeria r-z – ZPAP, Oddział w Rzeszowie

Wystawa zatytułowana Graficzki to kolejna odsłona prezentująca twórczość artystek zajmujących się grafiką artystyczną. Obecnie, szereg instytucji, przykładem – Tate Modern, programowo organizuje wystawy, retrospektywy i przeglądy twórczości kobiet-artystek. Sześć lat temu krakowskie Triennale zorganizowało wystawę zatytułowaną Grafika jest kobietą. Grafika polska XX i XXI wieku. Aktywnie działają artystki, frakcje, grupy artystyczne, jak chociażby krakowska Grupa 13 – kobiet-graficzek istniejąca od ponad 20 lat.

Pierwsza odsłona wystawy – Graficzki. Heroiny i Heroinki odbyła się w marcu 2020 roku w galerii Stowarzyszenia Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie i wpisała się w szereg wydarzeń związanych z obchodami stulecia Kobiet z ASP. Na wystawie znalazły się grafiki wielkich poprzedniczek – Heroin, m. in.: Zofii Stryjeńskiej, Marii Jaremy czy Janiny Kraupe oraz Heroinek – współcześnie tworzących graficzek.

Tym razem, na wystawie Graficzki w rzeszowskiej galerii r-z zobaczymy prace dwudziestu artystek wykładających na co dzień w uczelniach (ASP w Krakowie, ASP w Katowicach, ASP we Wrocławiu, Uniwersytecie Rzeszowskim i Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie) oraz upowszechniających wiedzę na temat grafiki artystycznej. Nie jest to decyzja przypadkowa, ponieważ to właśnie one są jedną z pierwszych generacji artystek-naukowczyń w takiej skali, które – opierając się na swoim doświadczeniu i wiedzy – mogą kształtować nowe pokolenia studentek i studentów na poziomie akademickim i uniwersyteckim. To duża zmiana, jeśli chodzi o rozwój grafiki warsztatowej.

Oprócz prac artystycznych, na wystawie zostaną zaprezentowane krótkie opisy ścieżek badawczych, którymi podążają graficzki, a także zdjęcia artystek przy pracy w pracowni graficznej.

https://www.facebook.com/Galeria-r_z-ORz-ZPAP-873365202716808/?ref=br_rs